czwartek, 11 lutego 2016

O coachingu napisane - Życie. Następny poziom - Jarosław Gibas

To byla długa lektura. Na tyle długa, że zastanawiam się na ile nie miałam czasu na standardowe czytanie, a na ile zajmowała mnie treść tej książki.
W ramach rozwoju swoich kompetencji coachingowych w szkole Profesjonalny Coach otrzymałam listę lektur, którą warto zgłębić. Jako maniak książkowy kupiłam niemalże wszystkie pozycje i rozpoczęłam wchłanianie wiedzy :) Zaczełam od tej lektury, ponieważ wraca do mie propozycja jej przeczytania już poraz trzeci. Zatem dostałam znak ;)
 
 
Autor proponuje dość ciekawą konstrukcję swojej ksiżki. Niby jest to książka o coachingu, a jednak zawiera dane, z których każdy jest w stanie wyciągnąć dla siebie wiedzę, która umożliwi autocoaching. Jak dla mni - uniwersalne i sprytne zagranie.


 
Przez jakie tematy odbywamy podróż?
1. Transpersonalność
2. Obecność
3. Uważność
4. Osądy
5. Emocje
6. Ja
7. Flow
8. Medytacja
9. Transmutacja

Zarys ten pokazuje, że można zgłębiać dość intensywnie temat pracy coachingowej z drugą osobą. Wiąże mi się to nieamowicie z tym, co proponuje się na kolejnych poziomach akredytacji kompetencji coachingowych w International Coach Federation.
Transpersonalność zaklada, że nie dotykamy człowieka tylko w jakimś jego wymiarze, ale że przychodzi do nas jako całość i nawet jeśli uwypukla jakąś swoją cząstkę, to istotne jest holistyczne spojrzenie na niego.

Zaproszenie do pracy holistycznej, w której również dotykamy duchowości odpowiada mi i wpisuje się w to, jak pracuję z klientem (pod warunkiem, że on chce tak pracować). Nie mniej zabrakło mi przykładow. Nie dostałam odpowiedzi na pytanie: " jak tej transpersonalności dotykać z klientem?"

Być może to nie do końca podrcznik dla coachów, a bardziej dla osób, które już jakiś proces coachingowy za sobą mają i szukają pogłębienia tego, co w sobie odkryły. To wówczas nadawałoby tej książce ogromny sens.

Nie mniej myślę, że warto po nią sięgnąć. Sprawdzić jakich obszarów można dotykać ze swoimi klientami. Być może zmienić zdanie na temat swoich procesów coachingowych, które oferujemy klientom?


Dużo w tym materiale inspiracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz